برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چربی سوزی قوی شکم به وسیله فستینگ

مواردی که خواهید خواند:

چربی سوزی قوی شکم به وسیله فستینگ

الگوی غذا‌خوردن فستینگ جدیدا به یکی از پرطرفدارترین و سالم ترین روش‌های غذا‌خوردن تبدیل شده‌است و به شما توصیه می‌کند در ساعت‌های مشخصی در طول روز مجاز به غذا خوردن هستید و در بقیه ساعات روز باید ناشتا بمانید و تنها می‌توانید نوشیدنی‌های بدون کالری یا بسیار کم کالری مثل آب، چای و قهوه ی بدون شیر و شکر بنوشید. این روش غذا خوردن اثرات مثبت زیادی بر بدن دارد. بعد از مدتی فستینگ کردن، سطح قند خون در بدن ما کنترل می‌شود، سلول‌های آسیب دیده از بدنمان خارج می‌شوند، هورمون‌های ما تا حد زیادی کنترل می‌شوند و قدرت حافظه و تمرکز ما افزایش پیدا می‌کند. اما یکی از مهمترین خواص فستینگ، قدرت چربی سوزی و تاثیر آن بر کاهش وزن و لاغری است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که به سمت فستینگ کردن می‌روند، به عنوان یک چربی سوز قوی شکم به آن نگاه می‌کنند. در این مقاله قرار است ببینیم آیا می‌شود با فستینگ از شر چربی‌های شکم راحت شد یا نه؟!

چاقی شکمی چه مشکلی دارد؟

درست است که انواع نوع چاقی برای بدن مضر است. اما  چاقی شکمی یکی از خطرناک ترین نوع چاقی است. هرچه دور کمر بزرگ‌تر باشد جدای از مشکل ظاهری و عدم تناسب اندام، می‌تواند منجر به کبد چرب، بالارفتن فشارخون، مشکلات تنفسی در خواب و افزایش چربی‌های بد خون شود. همه این‌ها زمینه را برای بیماری‌های قلبی-عروقی فراهم می‌کنند.

چربی سوزی قوی شکم به وسیله فستینگ

چه عواملی باعث چاقی شکمی می‌شوند؟ 

در کنار ژنتیک، سن و جنس، عوامل مختلف محیطی باعث می‌شوند چربی بیشتر در ناحیه شکمی جمع شود که با آگاهی از آن‌ها می‌توان تا حد امکان از چاقی شکمی جلوگیری کرد. به صورت خلاصه به مهمترین آن ها اشاره می‌کنیم: 

خوردن کربوهیدرات‌های زیاد: داشتن برنامه‌های غذایی که مقدار کربوهیدرات در آن‌ها زیاد است، بخصوص از نوع “کربوهیدرات بد”، می‌تواند شما را به چاقی شکمی مبتلا کند. کربوهیدرات های بد یا همان کربوهیدرات‌های تصفیه شده بیشتر در نان سفید، برنج سفید، شکر و قند، و انواع شیرینی، نوشابه، کیک و کلوچه پیدا می‌شود.

خوردن غذاهای چرب و فست فود‌ها: چربی‌های ترانس موجود در شیرینی‌ها و فست فود‌ها، یکی از ناسالم ترین چربی‌هایی است که می‌توانید بخورید. خوردن چربی‌های ترانس می‌تواند منجر به چاقی شکمی، و همچنین مقاومت به انسولین و بیماری‌های مختلف شود.

خوردن زیاد میوه‌ها: قند موجود در میوه‌ها فروکتوز نام دارد. خوردن زیاد میوه‌ها باعث می‌شود فروکتوز در بدن ما به چربی تبدیل شود و در قسمت‌های مختلف بدن بخصوص شکم ذخیره شود.

کم تحرکی: یکی از مهمترین علت‌های چاقی شکمی نداشتن فعالیت بدنی و بی تحرکی است. داشتن ۴۵ دقیقه تا یک ساعت فعالیت بدنی در روز با شدت متوسط می‌تواند تا حد زیادی مانع از اضافه وزن و چاقی شکمی شود.

– مصرف سیگار و الکل: تحقیقات مختلفی که در زمینه چاقی شکمی انجام شده است نشان داده‌اند که در کنار نداشتن رژیم غذایی نامناسب، یکسری از عوامل مربوط به سبک زندگی مثل سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی افراد را مستعد چاقی شکمی می‌کند.

-خواب ناکافی: افرادی که به اندازه کافی یعنی ۷ تا ۹ ساعت در شب نمی‌خوابند، ۱۰ درصد بیشتر در معرض خطر چاقی شکمی هستند.

-استرس: داشتن استرس بیش از حد باعث افزایش هورمون کورتیزول می‌شود که خطر چاقی شکمی را بالا می‌برد.

چگونه با فستینگ لاغر شویم؟

یکی از فواید فستینگ لاغری و کاهش وزن است. یکی از دلایلی که با فستینگ می‌توانید وزن کم کنید این است که فستینگ باعث می‌شود به خودی خود کالری کمتری در طول روز دریافت کنید. مگر اینکه بخواهید در بقیه ساعت‌های روز با غذا خوردن این کاهش کالری را جبران کنید! مطالعات مختلفی نشان داده‌اند، افرادی که فستینگ می‌کردند جدای از کاهش وزن، توانستند دور کمر و سایز خود را هم کاهش دهند. بعلاوه یکی از تاثیرات مثبت فستینگ کاهش اشتهای کاذب است. یعنی فستینگ می‌تواند بعد از مدتی باعث کاهش هورمون گرسنگی شود و سطح هورمون سیری را در بدن افزایش دهد. این تغییرات باعث می‌شود بدن کمتر ولع به غذا داشته باشد و یا حتی ریزه خواری کند.

چربی سوزی قوی شکم به وسیله فستینگ

فستینگ و چربی سوزی موضعی

 وقتی که شما برای مدت ۱۰ تا ۱۶ ساعت فستینگ می‌کنید و چیزی نمی‌خورید، تغییرات هورمونی در بدن شما اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود بدن شما وارد مرحله چربی سوزی شود. یکی از این تغییرات، کاهش هورمون انسولین است که در بازه ی ناشتایی اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر حساسیت سلول‌های بدن به هورمون انسولین بالاتر می‌رود و در نتیجه باعث می‌شود چربی سوزی خوبی در ناحیه شکم، پهلو و حتی ناحیه ی پایین تنه اتفاق بیافتد. اما ممکن است سوال شما این باشد که کدام قسمت بدن اول از همه چربی از دست می‌دهد؟ و یا اینکه آیا می‌شود فقط قسمت خاصی از بدن را لاغر کرد یا نه؟ این مسئله تا حد زیادی به سن، جنس و ژنتیک شما بستگی دارد. به طور کلی در اوایل کاهش وزن چربی سوزی بیشتر در مناطقی از بدن به چشم می‌آید که چربی کمی وجود دارد، مانند صورت و ترقوه. وقتی شما کالری روزانه خود را کاهش می‌دهید بدن شما چربی‌های نقاط مختلف را می‌سوزاند. پس این فرضیه که صرفا بخواهیم چربی‌های قسمت خاصی از بدنمان را بسوزانیم و در قسمت دیگر بدن چربی سوزی نکنیم یک باور غلط است.

قوی ترین ترکیب چربی سوز شکم چیست؟

 تنها راه برای اینکه قسمت خاصی از بدنمان را خوش فرم تر نشان دهیم و یا به اصطلاح موضعی چربی سوزی کنیم این است که در علاوه بر داشتن یک برنامه غذایی سالم و فستینگ، ورزش‌هایی که باعث تقویت عضلات می‌شوند را انجام دهیم. مثلا ورزش‌هایی که به تقویت عضلات شکم کمک می‌کنند، می‌توانند در کنار فستینگ و برنامه غذایی سالم، یک چربی سوز قوی برای شکم شما باشند. داشتن یک برنامه غذایی سرشار از فیبر با تاکید بر مصرف کافی سبزیجات، میوه و غلات سبوس دار، و همچنین کاهش دریافت کربوهیدرات‌های ساده مثل نان و برنج سفید، ماکارونی، سیب زمینی، قند و شکر می‌تواند راهکارهای  مناسبی برای چربی سوزی قوی شکم باشند. 

 

منابع

Paek KW, Hong YM. [Health behavior factors affecting waist circumference as an indicator of abdominal obesity]. J Prev Med Public Health. 2006 Jan;39(1):59-66. Korean. PMID: 16613073.

Björntorp P. Do stress reactions cause abdominal obesity and comorbidities?. Obesity reviews. 2001 May;2(2):73-86.

Ritchie SA, Connell JM. The link between abdominal obesity, metabolic syndrome and cardiovascular disease. Nutrition, Metabolism and cardiovascular diseases. 2007 May 1;17(4):319-26.

Kesztyüs D, Cermak P, Gulich M, Kesztyüs T. Adherence to time-restricted feeding and impact on abdominal obesity in primary care patients: Results of a pilot study in a pre–post design. Nutrients. 2019 Nov 21;11(12):2854.

Watson RR, editor. Nutrition in the prevention and treatment of abdominal obesity. Elsevier; 2014 Feb 26.