برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

بهترین نرم افزار کالری شمار برای رژیم غذایی شما

مواردی که خواهید خواند:

بهترین نرم افزار کالری شماری برای رژیم غذایی شما

در سال‌های اخیر با همکاری متخصصان تغذیه و مهندسان حیطه کامپیوتر و نرم افزار، دنیای تغذیه  و سلامتی با تغییرات شگفت انگیز و جالبی روبرو شده است. نتیجه این همکاری‌ها  پای نرم افزار‌های مختلف تغذیه را به دنیای سلامتی باز کرد. عده زیادی طرفدار استفاده از نرم افزارهای تغذیه بر روی گوشی همراه خود شدند ولی همچنان عده دیگر به روش‌های سنتی پایبند هستند. یکی از مهمترین نرم افزارهای تغذیه نرم افزار کالری شماری است. نرم افزارهای کالری شماری در سراسر دنیا و همچنین ایران طرفداران زیادی دارد. در این مقاله قرار است راجع به نرم افزارهای  کالری شمار در دنیای تغذیه و فواید آن‌ها صحبت کنیم.

نرم افزار کالری شماری

ورود نرم افزارها به دنیای تغذیه

رعایت یک برنامه غذایی سالم برای همه راحت نیست. خیلی از افراد مدتی بعد از شروع یک برنامه غذایی آن را رها می‌کنند و از اجرای آن خسته می‌شوند. یکی از دلایل آن هم نداشتن برنامه ریزی دقیق در این مسیر است. بعلاوه خیلی از افراد نمی‌توانند به دقت نکات لازم را برای پایبند بودن به این برنامه غذایی رعایت کنند. در سال‌های اخیر این مشکلاتی که افراد در زمینه تغذیه سالم با آن دست و پنجه نرم می‌کردند تا حدودی با ورود اپلیکیشن یا همان نرم افزارهای تغذیه به دنیای سلامتی برطرف شد. اگرچه نرم افزارهای تغذیه که قابلیت نصب بر روی گوشی‌های همراه را دارند توانستند طرفداران زیادی را به خودشان جذب کنند، اما همچنان گروهی منتقد استفاده از این نرم افزارها به جای روش‌های معمول هستند. 

 

نرم افزارهای تغذیه از لحاظ داشتن قابلیت‌ها و امکانات با یکدیگر متفاوت اند. بسیاری از برنامه‌ها بر روی کالری شماری یا کاهش وزن تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر غذا خوردن آگاهانه یا آموزش تغذیه را در اولویت قرار می‌دهند. حتی تعدادی از نرم افزارهای تغذیه برای گروه خاصی از افراد مثل زنان باردار یا شیرده، کسانی که آلرژی غذایی دارند، یا افرادی با محدودیت‌های غذایی خاص یا ترجیحات غذایی طراحی شده اند. 

 

نکات مثبت و منفی نرم افزارهای کالری شماری

نرم افزارهای کالری شمار، ثبت غذا و فعالیت روزانه را برای شما سریع و آسان می‌کنند. همچنین نکته مثبتی که این نرم افزارها دارند این است که به شما کمک می‌کنند بیشتر در مورد عادات غذایی، کیفیت مواد مغذی، زمان بندی و دفعات خوردن وعده‌های غذایی آگاه شوید. این نرم افزارها جایگزین روش‎های کاغذی برای ثبت کالری هستند که ثبت و نگهداری آن‌ها دشوار است.

 

اما به طور کلی این نرم افزارها در کنار فوایدی که برای کاربران دارند ممکن است یک سری محدودیت‌ها نیز داشته باشند. در اینجا فواید و معایب نرم افزارهای کالری شماری را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم

 

فواید نرم افزارهای کالری شمار:

۱- نرم افزار کالری شماری به شما کمک می‌کند که سالم تر غذا بخورید.

ممکن است در حالت عادی کالری بسیاری از غذاها را ندانیم و اصلا یک غذای پرکالری را هرروز مصرف کنیم و از مقدار انرژی آن بی خبر باشیم. اما با استفاده از نرم افزار کالری شمار، شما می‌توانید کالری هر ماده غذایی را بدانید و انتخاب‌های بهتری داشته باشید. برای مثال، ممکن است از دیدن میزان کالری موجود در سس‌های سالاد تعجب کنید. اما زمانی که این اطلاعات را بدانید، می‌توانید دفعه بعد که سالاد درست می‌کنید به دنبال گزینه سالم تری باشید.نرم افزار کالری شماری

 

۲-از ریزه خواری و کالری‌های پنهان آگاه شوید.

وقتی هر چیزی که می‌خورید را در نرم افزار کالری شمار وارد کنید، متوجه می‌شوید وقتی این کالری‌های کوچک روی هم جمع شوند به یک عدد قابل توجهی می‌رسند. 

 

۳-مسیر رسیدن به هدف خود را لحظه به لحظه دنبال کنید.

نرم افزارهای کالری شمار به شما نشان می‌دهند تا مقصد چقدر فاصله دارید و مدت زمان تقریبی برای رسیدن به هدف تناسب اندام و سلامتی را به شما نشان می‌دهند. این به شما کمک می‌کند تا به خودتان انگیزه دهید و تصمیمات بهتری در مورد غذایی که می‌خورید بگیرید.

 

معایب و محدودیت‌های نرم افزارهای کالری شمار:

 

۱-بعضی از نرم افزارها دقیق نیستند.

همانطور که برچسب‌های روی مواد غذایی که می‌خورید همیشه ۱۰۰% دقیق نیست، متاسفانه، برنامه‌های کالری شماری نیز ممکن است خطاهایی در دادن کالری مواد غذایی داشته باشند. پس داشتن خطا در اطلاعاتی که نرم افزارهای کالری شمار به شما می‌دهد، غیرممکن نیست.

۲-وسواس در غذا خوردن.

اگر همیشه خود را به شدت نسبت به خوردن یک سری از مواد غذایی محدود کنید، بیشتر به خوردن آن ماده غذایی ولع پیدا می‌کنید و بعد از خوردن آن مدام خود را سرزنش می‌کنید و سعی می‌کنید کالری که با خوردن آن ماده غذایی به دست آورده اید را به هر نحوی بسوزانید. این نگرانی مداوم می‌تواند به یک وسواس ناسالم تبدیل شود. پس همیشه بهتر است روی احساس خود تمرکز کنید. به آنچه بدنتان می‌گوید گوش دهید و بیش از حد به کالری شماری وابسته نباشید.

 

۳-کالری شماری می‌کنید ولی به هدف خود نمی‌رسید!

شمارش کالری‌ها لزوماً به معنای کاهش وزن یا هر هدف دیگری برای رسیدن به تناسب اندام نیست. شمارش کالری یک دید کمی نسبت به غذاها به شما می‌دهد. مهمترین عامل برای رسیدن به موفقیت خود شما هستید و تغییرات در رفتارهای ناسالم غذایی شما زمینه ساز رسیدن به هدف‌هایتان است. 

 

۴-کالری شماری فدای ماکرو شماری.

 یکی از مشکلات اصلی بعضی از نرم افزارهای کالری شماری این است که شما بیش از حد روی دریافت انرژی کل روزانه فرد تمرکز می‌کنند و ممکن است نسبت به کیفیت غذایی که فرد می‌خورد بی‌اهمیت باشند. گزینه دیگری که در کنار کالری شماری باید به آن توجه شود ماکرو شماری است. نرم افزارهایی که ماکروشماری هم می‌کنند به شما می‌گویند با توجه به هدفی که دارید چقدر در روز می‌توانید کربوهیدرات، پروتئین و چربی بخورید. در نتیجه با ماکرو شماری کیفیت مواد غذایی که می‌خورید را هم می‌توانید بررسی کنید. 

 

بهترین نرم افزار کالری شماری چه ویژگی دارد؟

بهترین نرم افزار کالری شمار، باید علاوه بر اینکه قابلیت این را داشته باشد که بتوانید غذاها و میان وعده‌های خود را در آن وارد کنید تا کالری روزانه خود برسید، باید شما را برای رسیدن به سبک زندگی و تغذیه سالم نیز راهنمایی کند. بهترین نرم افزارهای کالری شماری معمولا این امکان را به شما می‌دهند که در پایان ماه یک گزارشی از عملکرد خود داشته باشید. بعلاوه اگر نرم افزار کالری شمار، قابلیت ماکرو شماری نیز داشته باشد که چه بهتر. با استفاده از ماکرو شماری در نرم افزار شما می‌توانید کیفیت مواد غذایی خود را بررسی کنید وبراساس هدفتان یک رژیم پر پروتئین یا کم کربوهیدرات داشته باشید. برخی از نرم افزارهای کالری شمار رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر برای دسترسی به بخش‌های ویژه نرم افزار به اشتراک پولی نیاز دارند. تعدادی از نرم افزارهای کالری شمار به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید ورزش و فعالیت‌های روزانه خود را نیز ثبت کنید، اما این ویژگی برای همه نرم افزارهای کالری شماری الزامی نیست. 

یکی از مهمترین نکاتی که باید در شروع استفاده از این نرم افزارها بدانید این است که حتما این نرم افزارها توسط تیم تخصصی تغذیه طراحی و پشتیبانی شوند. به این دلیل که یک رژیم غذایی سالم پیچیده‌تر از محاسبات کالری ساده است. بدون در نظر گرفتن شرایط هر فرد پیشنهاد خوردن یک مقدار کالری مشخص در روز ممکن است نتیجه مطلوبی را برای فرد به همراه نداشته باشد.

 

اگر می‌خواهید سبک زندگی سالم تری داشته باشید، بدانید که داشتن تغذیه سالم یک عامل مهم و کلیدی است که باید به آن توجه کنید. چه از یک نرم افزار کالری شماری استفاده می‌کنید یا نه، به یاد داشته باشید که خوردن وعده‌های غذایی متعادل، و داشتن فعالیت بدنی  می‌توانند با تغییرات کوچکی در سبک زندگی شما به عادت شما تبدیل شوند. پس مهم است که این تغییرات بلندمدت و ماندنی باشند نه موقت و گذرا. ما در نرم افزار تغذیه سالم هلساول به شما کمک می‌کنیم تا در کنار کالری شماری، مراقب دریافت ماکروهای مورد نیاز روزانه تان نیز باشید و با چالش‌ها و آموزش‌های جدید و کاربردی راحت تر به سمت سبک غذایی سالم گام بردارید.

 

منابع:

West JH, Hall PC, Hanson CL, Barnes MD, Giraud-Carrier C, Barrett J. There’s an app for that: content analysis of paid health and fitness apps. J Med Internet Res 2012;14(3):e72

West JH, Hall PC, Arredondo V, Berrett B, Guerra B, Farrell J. Health behavior theories in diet apps. J Consum Health Internet 2013 Jan;17(1):10-24.

Simpson CC, Mazzeo SE. Calorie counting and fitness tracking technology: Associations with eating disorder symptomatology. Eating behaviors. 2017 Aug 1;26:89-92.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-count-macros

Davis SF, Ellsworth MA, Payne HE, Hall SM, West JH, Nordhagen AL. Health behavior theory in popular calorie counting apps: a content analysis. JMIR mHealth and uHealth. 2016 Mar 2;4(1):e4177.