برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

فستینگ در دوران بارداری چگونه اجرا می‌شود؟

مواردی که خواهید خواند:

فستینگ در دوران بارداری چگونه اجرا می‌شود؟

فستینگ در کنار فواید زیادی که برای سلامتی دارد، اگر به درستی اجرا نشود می‌تواند سلامتی را به خاطر بیاندازد. متخصصان تغذیه معتقدند بعضی از افراد بهتر است فستینگ نکنند مثل افراد سالمند، کودکان و نوجوانان، زنان باردار و شیرده، و افرادی که بیماری‌های مزمن مثل سرطان دارند. نکته ای که در مورد اجرای فستینگ در این گروه‌ها وجود دارد این است که اگر این افراد تصمیم دارند فستینگ کنند هرچند در ساعت‌های کم، حتما با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنند. در این مقاله قرار است راجع به تمام اثرات فستینگ در دوران بارداری صحبت کنیم و ببینیم در چه شرایطی زنان باردار می‌توانند فستینگ کنند.

آیا فستینگ در دوران بارداری بی خطر است؟

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه، دوم و سوم انتظار می‌رود که زنان باردار در محدوده مجازی وزن بگیرند. به همین دلیل داشتن یک برنامه غذایی سالم و دریافت متعادل از همه گروه‌های غذایی برای وزن گیری و حفظ سلامت مادر و جنین مهم است. زنان باردار همیشه باید قبل از ایجاد هر گونه تغییر مهم در رژیم غذایی و عادات ورزشی خودشان با پزشک مشورت کنند. به طور کلی توصیه نمی‌شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی فستینگ کنند. شواهد و اطلاعات کافی از اثرات فستینگ در دوران بارداری وجود ندارد که بتوان بر اساس آن فستینگ را به همه پیشنهاد کرد. تعدادی از متخصصین معتقدند فستینگ کردن در بازه‌های زمانی کوتاه می‌تواند قندخون زنان باردار را کنترل کند و از دیابت بارداری جلوگیری کند. اما ممکن است شما به فستینگ کردن عادت کرده باشید و فستینگ بخشی از عادت غذایی شما باشد. اما برای اینکه مطمئن شوید به بهترین و سالم ترین راه می‌توانید فستینگ را در طول بارداری ادامه دهید یا نه، حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

فستینگ در دوران بارداری

خطرات فستینگ در طول بارداری

در دوران بارداری تغییرات عادت‌های غذایی ممکن است منجر به کمبودهای تغذیه ای و خطراتی برای سلامتی مادر و کودک شود. فستینگ کردن در دوران بارداری بدون اجازه پزشک یا متخصص تغذیه می‌توانند باعث مشکلاتی از این قبیل شود:

۱-یکی از شرایطی که با فستینگ کردن خانم باردار ممکن است اتفاق بیفتد، کاهش حرکات جنین است. حرکت جنین راهی برای تشخیص سلامت جنین است که در سه ماهه آخر بسیار مهمتر است. 

۲- محدود کردن غذا خوردن به ساعت‌ها یا رو‌زهای خاص، باعث می‌شود مواد مغذی مورد نیاز به مادر باردار یا جنین او نرسد. در نتیجه رشد کافی نوزاد با مشکل روبرو خواهد شد.

۳- فستینگ کردن‌های طولانی مدت ممکن است سطح هورمون‌ها را در بدن مادر به نحوی که برای او مطلوب نباشد تغییر دهد.

۴- زنان باردار با فستینگ کردن ممکن است کم آبی‌های شدید را تجربه کنند و دچار ضعف، سردرد و سرگیجه شوند.

نکاتی که باید هنگام فستینگ کردن در دوران بارداری حتما رعایت کرد

 بعد از اینکه پزشک یا متخصص تغذیه به خانم باردار اجازه داد که می‌تواند برای مدت کوتاهی فستینگ کند حتما باید یکسری نکات را در این مدت رعایت کند:

۱- زنان باردار نیازشان به مایعات نیز بالاتر می‌رود. تا جایی که می‌توانند هیدراته بماند و به اندازه کافی آب و مایعات بنوشند. 

۲- تغییرات در عادات غذایی و کمبود مایعات می‌تواند باعث یبوست در آن‌ها شود. در بقیه ساعت‌های روز به اندازه کافی از منابع پرفیبر مثل غلات سبوس دار، میوه‌ها و سبزیجات به صورت خام یا پخته، بر حسب تحملشان استفاده کنند.

۳- حتما یک برنامه غذایی برای ساعت‌های غذا خوردنشان داشته باشند و به اندازه کافی از گروه‌های غذایی متنوع استفاده کنند.

۴-سعی کنند در بازه فستینگ پیاده روی نکنند و فعالیت‌های سنگین نداشته باشند.

فستینگ در دوران بارداری

بهترین سبک تغذیه در دوران بارداری

برای داشتن یک دوره بارداری موفق، تغذیه نقش بسیار مهمی دارد. بسیاری از مشکلاتی نیز که ممکن است در این دوران برای مادر پیش بیاید مثل پرفشاری خون یا حتی بالارفتن قندخون و دیابت، با داشتن تغذیه سالم قابل پیشگیری است. در دوران بارداری نیازی نیست که مادر به اندازه دو نفر غذا بخورد. همین که به طور متوسط روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو کالری بیشتر دریافت کند کافی است. البته در سه ماهه اول نیاز چندانی به وزن گیری و افزایش کالری نیست. زنان در این دوره باید به دنبال راه‌هایی برای بهبود سبک زندگی سالم باشند. در اینجا چند توصیه کلی اشاره می‌کنیم:

۱- کاهش مصرف قندهای ساده، نان‌های سفید، کیک و کلوچه‌ها

۲- مصرف متعادل همه گروه‌های غذایی مثل لبنیات، گوشت‌ها، غلات کامل، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات. 

۳-در صورتی که حالت تهوع در دوران بارداری دارند، خوردن نان خشک یا کراکر می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

۴- معمولا اکثر زنان باردار در دوران بارداری به مکمل‌های غذایی مثل آهن، فولیک اسید، ید و… نیاز دارند. این مکمل‌ها را حتما زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه مصرف کنید.

۵-نیاز به امگا-۳ هم در این دوران افزایش پیدا می‌کند؛ امگا-۳ در گردو، خرفه، سویا، کلزا و ماهی‌ها به مقدار زیادی وجود دارد. پس توصیه می‌شود زنان باردار هفته ای یک تا دو بار ماهی و غذاهای دریایی بخورند. نکته ای که باید در مورد ماهی‌ها دانست این است که یکسری از ماهی‌ها جیوه بالایی دارند پس باید ترجیحا در طول بارداری کمتر سراغ آن‌ها رفت مثل: ماهی تن، شاه ماهی، خال مخالی، مارلین، کوسه، اره ماهی، و در ایران ماهی شوریده  جیوه بالایی دارند.

 

آیا فستینگ می‌تواند به باردارشدن کمک کند؟

نکته جالبی که در مورد فستینگ وجود دارد این است که می‌تواند در بعضی از موارد به باروری کمک کند مثلا در مطالعه ای بر روی زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا بودند، فستینگ توانست سطح هورمون‌های آن‌ها را کنترل کند و قدرت باروری آن‌ها را افزایش دهد. از طرف دیگر بعضی از زنان مبتلا به چاقی و اضافه وزن می‌توانند با کمک فستینگ، ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود را کم کنند، مقاومت به انسولین را در بدن خود کاهش دهند و زمینه را برای باروری فراهم کنند. پس فستینگ قبل از بارداری تا حد زیادی میتواند بدن را برای باروری آماده کند، اگرچه که فستینگ در طول دوره بارداری تقریبا به تمام زنان باردار توصیه نمیشود.

 

منابع:

Darmaun D. Maternal intermittent fasting during pregnancy: a translational research challenge for an important clinical scenario. Clin Sci (Lond). 2021 Sep 17;135(17):2099-2102. doi: 10.1042/CS20210578. PMID: 34467967.

Alkhalefah A, Dunn WB, Allwood JW, Parry KL, Houghton FD, Ashton N, Glazier JD. Maternal intermittent fasting during pregnancy induces fetal growth restriction and down-regulated placental system A amino acid transport in the rat. Clinical Science. 2021 Jun 11;135(11):1445-66.

Ali AM, Kunugi H. Intermittent fasting, dietary modifications, and exercise for the control of gestational diabetes and maternal mood dysregulation: A review and a case report. International journal of environmental research and public health. 2020 Dec;17(24):9379.

Danielewicz H, Myszczyszyn G, Dębińska A, Myszkal A, Boznański A, Hirnle L. Diet in pregnancy—more than food. European journal of pediatrics. 2017 Dec;176(12):1573-9.